LOGOminiWitamy na stronie Regionalnego Towarzystwa Naukowego w Przeworsku. Zawartość strony będziemy sukcesywnie wypełniać treścią i rozwijać o kolejne podstrony, a także informować o bieżącej działalności Towarzystwa i indywidualnych pracach jego członków. Zapraszamy do regularnych odwiedzin strony.



AKTUALNOŚCI


Na mocy uchwały zarządu z dn. 11 lutego 2023 Regionalne Towarzystwo Naukowe w Przeworsku zwróciło się do Starostwa Powiatowego o podjęcie działań mających na celu sprowadzenie do Polski prochów ks. Andrzeja Lubomirskiego.

IMG_4467

Dnia 21 lipca 2023 roku w Sali Balowej Pałacu Lubomirskich w Przeworsku odbyło się pierwsze spotkanie powołanego w tym celu Komitetu Honorowego,  którego przewodniczącym został starosta przeworski Bogusław Urban, a członkami 17 osób reprezentujących m.in. najwyższe władze państwowe, administrację państwową i samorządową.

Oficjalne uroczystości odbędą się w listopadzie 2023 roku w Przeworsku i będą miały charakter państwowy. Szczątki ks. Andrzeja Lubomirskiego spoczną w krypcie bazyliki p.w. Świętego Ducha w Przeworsku.


Ukazał się nowy jubileuszowy tom serii wydawniczej

PRZEWORSK – MAŁA OJCZYZNA

Studia z dziejów miasta i powiatu przeworskiego w XX wieku

pod red. Szczepana Kozak i Arkadiusza Machniaka

PMO.2021

Zachęcamy do pobrania pliku: (Spis treści).

Dystrybucję książki prowadzi Muzeum w Przeworsku



Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Piotra Łojko:

Ksiądz Antoni Wawrzyszko w świetle dokumentów Służby Bezpieczeństwa

Pobierz plik: (PMO.WAWRZYSZKO)

W 2018 r. portal „TWOJE MIASTO PRZEWORSK” zamieścił w atmosferze sensacji komunikat „Księża współpracujący z SB z terenu powiatu przeworskiego?”. Jego trzon stanowiła „lista duchownych” zaczerpnięta z wyszukiwarki IPN. W istocie były to opisy archiwalne teczek personalnych TW, zgromadzonych w zasobach Archiwum IPN. Jako drugi w kolejności zaprezentowano opis teczki ks. Antoniego Wawrzyszki. Artykuł Piotra Łojki, stanowi gruntowną analizę jej zawartości oraz próbę odpowiedzi na pytanie w jakim stopniu materiał ten pozwala wyrokować, czy ksiądz rzeczywiście mógł być tajnym współpracownikiem SB? Tekst artykułu zostanie opublikowany w kolejnym tomie zbiorowym serii „Przeworsk – mała ojczyzna”.


Polecamy: Polskie Radio Rzeszów – Ks. Roman Penc i Tadeusz Michno w najnowszych publikacjach

*   *   *

Ukazała się recenzja pierwszej części Kroniki ks. Romana Penca dostępna pod linkiem: „Rocznik Chełmski” 2019, t. 23, s. 518-522


UKAZAŁ SIĘ TOM 4 SERII „PRZEWORSK – MAŁA OJCZYZNA” ZAWIERAJĄCY DRUGĄ CZĘŚĆ KRONIKI KS. ROMANA PENCA

PENC-2

Dystrybucję książki prowadzi Muzeum w Przeworsku. Można ją również nabyć w Bazylice pw. św. Ducha w Przeworsku.


WKRÓTCE:  TOM 4 SERII „PRZEWORSK – MAŁA OJCZYZNA”

penc-4a


Zapraszamy do zapoznania się z nowościami wydawniczymi dotyczącymi Przeworska i okolicy – w zakładce sekcji bibliograficznej


PLAKAT2


JUŻ DOSTĘPNY:  TOM 3 SERII „PRZEWORSK – MAŁA OJCZYZNA”

PMO3d2